Drukuj

Wykonawcy - Koncerty Letnie 2016

 

Zespół TUBICINATORES GEDANENSES propaguje powracającą modę na wykonywanie muzyki dawnej na instrumentach historycznych, a także składa hołd niezwykle kiedyś popularnemu i wirtuozowskiemu instumentowi, jakim była trąbka naturalna.

Członkowie zespołu (na zdjęciu od lewej): WOJCIECH BRZOZOWSKI - trąbka naturalna, PAWEŁ HULISZ - trąbka naturalna, EMIL MISZK - trąbka naturalna, PIOTR KOWALKOWSKI - trąbka naturalna, PAWEŁ SZEWCZYK - kotły historyczne.

 


 

 

ŁUKASZ PERUCKI  (skrzypce) - ukończył z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Gdańsku a od 2011 r. studiuje w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod kierunkiem prof. Konstantego Andrzeja Kulki i dr Karoliny Piątkowskiej-Nowickiej. Swoje umiejętności doskonalił również na kursach mistrzowskich m. in. u prof. Michaela Vaimana, Maxima Vengerova i Agaty Szymczewskiej.

Ma w swoim dorobku kilka sukcesów konkursowych, m.in. II miejsce na 5. Konkursie Wykonawczym Utworów Witolda Lutosławskiego w Warszawie oraz I miejsce na X Makroregionalnych Przesłuchaniach Zespołów Kameralnych w Gdańsku. Jest stypendystą Centrum Edukacji Artystycznej.

Prowadzi ożywioną działalność koncertową na terenie wielu krajów Europy, w swoim dorobku artystycznym szczególnie ceni sobie występy jako solista z Orkiestrą Kameralną Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy oraz z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Kaliningradzkiej. W swojej działalności koncertowej największą wagę przypisuje kameralistyce, grając w wielu zespołach: w Gdańskim Kwartecie Smyczkowym, Oboe4strings, kwartecie Orana oraz kwartecie solistów Orkiestry Kameralnej Progress. Współpracuje również z wieloma trójmiejskimi zespołami orkiestrowymi, takimi jak: Orkiestra Kameralna Progress (prowadzący grupę skrzypiec), orkiestra Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie, Królewska Orkiestra Salonowa oraz Elbląska Orkiestra Kameralna, a od 2014 gra w stałym składzie orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

 

TOMASZ MROWIŃSKI (altówka) – rozpoczął od nauki gry na skrzypcach -w Zespole Szkół Muzycznych i  Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Obecnie kontynuuje studia magisterskie w klasie altówki u dr. B. Maliszewskiego.

Współpracował z uznanymi polskimi orkiestrami m.in Capellą Bydgostiensis, Capellą Gedanensis, orkiestrą Collegium f, Hanseatica Chamber Orchestra, ponadto jako skrzypek brał udział w licznych kursach pod okiem Konstantego Andrzeja Kulki, Magdaleny Rezler-Niesiołowskiej, kursach altówkowych u prof. Stefana Kamasy oraz u Katarzyny Budnik-Gałązka. Współpracuje z akademicką orkiestrą pod opieką dr A. Kacprzaka. W roku 2015 nagrał płytę z ww. orkiestrą pod batutą Sigiswalda Kuijken'a. 

W kręgu muzyki kameralnej uczestniczył w kursach z Alexander String Quartet (USA). Jako muzyk kameralista uczy się pod okiem Roberta Kwiatkowskiego. 

 

 

 

 

 

IZABELA JOACHIMOWSKA (wiolonczela) - naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 9 lat, ukończyła z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, obecnie jest studentką II roku studiów magisterskich w klasie wiolonczeli dr Błażeja Golińskiego w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. 

Uczestniczyła w lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych artystów takich jak Jeroen Reuling, Olsi Leka, Andrzej Bauer, Denis Severin, Alexander Gebert, Michael Flaksmann, Peeter Paemurru, a także Guarneri Trio oraz Alexander String Quartet.

Współpracując z różnymi zespołami kameralnymi otrzymała III nagrodę na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Zespołów Kameralnych CEA, I nagrodę na Konkursie Kameralistyki Fortepianowej: „Fortepian i...“ oraz I nagrodę na X Makroregionalnych Przesłuchaniach Zespołów Kameralnych

Współpracowała z Orkiestrą Opery Bałtyckiej, Filharmonii Bałtyckiej oraz Sinfoniettą Consonus.

 

 

 

 

PIOTR KLEMENSKI (pozytyw)  - organista, absolwent Gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. R.Peruckiego, kształcił się również w Papieskim Instytucie Muzyki Sakralnej w Watykanie w klasie Giancarlo Parodi.

Jako solista występował na festiwalach organowych we Włoszech, Hiszpanii, Szwecji i Finlandii. Występuje też jako kameralista oraz dyrygując chórami.

Od wielu lat angażuje się w organizowanie wydarzeń muzycznych i poświęca się pracy z chórami amatorskimi w Trójmieście. W r.2008 założył chór Bursztynowa Nuta, a w 2015 - Gdyński Chór Kameralny.

 

 

 


 

MARTA RÓŻAŃSKA (obój) - absolwentka Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku, w klasie prof. Józefa Raatza. W 2005 i 2006 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury. W 2007 roku ukończyła studia z wyróżnieniem. W ramach stypendium ERASMUS studiowała w Conservatoire National de Musique et de Danse de Lyon w klasie oboju prof. Jeana Louisa Capezzali oraz prof. Jerome Guicharda. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez m.in. Jeromea Guicharda, Nicolasa Daniela, Diethelma Jonasa czy Jerzego Kotyczkę. W 2004 roku zdobyła Nagrodę Jury na 1' Concorso Internazionale per Oboe Giuseppe Ferlendis w Adrara S. Martino we Włoszech, gdzie była najmłodszą uczestniczką. W tym samym roku wraz z trio stroikowym MAG otrzymała Honorowe Wyróżnienie na VIII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie. W 2007 roku otrzymała stypendium w ramach studiów podyplomowych w Royal Northern College of Music w Manchester w Anglii w klasie prof. Jonathana Small. Obecnie pełni funkcję pierwszego oboju w Operze Bałtyckiej w Gdańsku oraz jest członkiem orkiestry Sinfonietta Pomerania. Współpracuje z Polską Filharmonią Bałtycką, Capellą Gedanensis, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną Hanseatica, Orkiestrą Kameralną Progress oraz Sinfonią Balticą w Słupsku. Od października 2006 roku jest pedagogiem Akademii Muzycznej w Gdańsku gdzie pełni funkcję adiunkta w klasie oboju. Występuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą na wielu ważnych koncertach i festiwalach muzycznych. W 2013 roku wraz z Andrzejem Wojciechowskim i Mirosławem Pachowiczem utworzyli Gdańskie Trio Stroikowe. Zespół ten prowadzi szeroko zakrojoną działalność artystyczną a jego sukcesem są: III Nagroda Główna podczas International Music Competition na Malcie (2014), I Nagroda podczas 25. International Competition for Young Musician "Citta di Barletta", Nagroda Specjalna za wykonanie utworu powstałego po 1960 podczas 25. International Competition for Young Musician "Citta di Barletta". Dokonała wielu nagrań płytowych ( m. in. V i VI Symfonii L.van Beethovena- pod batutą Wojciecha Rajskiego, Opentańca, którego twórcami byli Adam Sztaba i Tomasz Filipczak, dla firmy DUX utworów pięciu współczesnych kompozytorów związanych z Gdańskiem: Krzysztofa Olczaka, Andrzeja Dziadka, Radosława Łuczkowskiego, Tadeusza Dixy i Marka Czerniewicza, Aforyzmów na kwartet dęty Radosława Łuczkowskiego a wraz z Gdańskim Zespołem Instrumentów Dętych nagrała utwory J.N.Hummla, W.A.Mozarta i Ch.Gounoda

 

HANNA DYS (organy) - adiunkt na Wydziale Instrumentalnym gdańskiej Akademii Muzycznej. Ukończyła studia w klasie organów Prof. Romana Peruckiego  gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, w klasie Prof. Wolfganga Zerera, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Stypendystka m.in. Brahms Stiftung, Stypendium dla Twórców Kultury oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureatka i uczestniczka konkursów międzynarodowych. Odbyła liczne kursy mistrzowskie w wielu krajach europejskich  m. in. u Prof. J. Laukvika, Prof. L. Ghielmi, Prof. O. Latry, Prof. D.Rotha, K.Bine Bryndorf. W 2009 roku uzyskała stopień doktora w zakresie sztuki muzycznej. Prowadzi klasę organów w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Jej uczniowie i studenci są laureatami konkursów organowych w kraju i za granicą.

Prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno jako solistka jak i kameralistka, jest jurorem konkursów organowych. Występowała na festiwalach muzyki organowej w Polsce i niemal w całej Europie (m.in. Włochy, Finlandia, Rosja, Niemcy, Mołdawia, Francja, Hiszpania). Ma na swoim koncie współpracę z wybitnymi dyrygentami i muzykami, m. in. Sir Nevilem Marrinerem, Kai Bumanem, Massimiliano Caldi, Friederem Berniusem, Łukaszem Borowiczem, Pawłem Skałubą, Iwoną Hossą. W swoim dorobku posiada nagrania solowe oraz kameralne. Dwukrotnie nominowana do nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury. Prezentuje organy Katedry Oliwskiej.

 

 

 


 

KAROLINA IWAŃSKA-PAŚNICKA  (sopran) -  absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie śpiewu prof. B.Harasimowicz oraz międzynarodowych Kursów Mistrzowskich m.in. Bel Canto u prof. Claudio Desderiego, Bachowskiego w Świdnicy, czy Interpretacji muzyki barokowej u prof. Paula Esswooda. Śpiewała pod batutą takich uznanych dyrygentów jak Paul Esswood, Christopher Hogwoog czy Jan Łukaszewski. W sezonie 2012/2013 współpracowała z Teatrem w Schwerinie w ramach festiwalu Schlossfestspiele. Obecnie współpracuje z Die Glocke w Bremen śpiewając pod batutą Nicolasa Hrudnika. W swoim dotychczasowym dorobku artystycznym posiada m.in. partie: Amora (Orfeusz i Eurydyka - Ch.W.Gluck), Despiny (Cosi fan tutte - W.A. Mozart), Papageny (Czarodziejski flet - W.A. Mozart), Tatiany (Eugeniusz Oniegin - P. Czajkowski)

 

 

PIOTR KLEMENSKI  (organy) - organista, absolwent Gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. R.Peruckiego, kształcił się również w Papieskim Instytucie Muzyki Sakralnej w Watykanie w klasie Giancarlo Parodi.

Jako solista występował na festiwalach organowych we Włoszech, Hiszpanii, Szwecji i Finlandii. Występuje też jako kameralista oraz dyrygując chórami.

Od wielu lat angażuje się w organizowanie wydarzeń muzycznych i poświęca się pracy z chórami amatorskimi w Trójmieście. W r.2008 założył chór Bursztynowa Nuta, a w 2015 - Gdyński Chór Kameralny.

 

 

 

 


 

Chór MUSIC EVERYWHERE (dawniej Chór Sceny Muzycznej Gdańsk)

to grupa entuzjastów wspólnego śpiewu oraz jeden z najmłodszych i najprężniej rozwijających się chórów w trójmieście. Zespół powstał w październiku 2010 roku, a w jego skład wchodzą studenci, uczniowie oraz młodzi ludzie czynni zawodowo, których połączyła pasja śpiewania.

Dyrygentem oraz kierownikiem artystycznym jest BEATA ŚNIEG, absolwentka dyrygentury chóralnej w klasie ad. dr hab. Aleksandry Grucza-Rogalskiej, a dziś pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku.

W repertuarze tego 40-osobowego chóru znajdują się liczne dzieła muzyki rozrywkowej, świeckiej, sakralnej oraz ludowej. Do bogatego repertuaru w okresie świątecznym dochodzą również kolędy oraz pastorałki. Chór ubogaca oprawą muzyczną ważne wydarzenia kulturalne na terenie trójmiasta.
Pasja, wytrwała praca, jak również poszukiwanie głębi muzyki oraz dobrego brzmienia pod przewodnictwem dyrygentki ceniącej perfekcjonizm, w ostatnim czasie przyniosły chórowi wiele osiągnięć.

 

BEATA ŚNIEG, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki, kierunku: edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, specjalności: dyrygentura chóralna w klasie ad. dr hab. Aleksandry Grucza-Rogalskiej; doktorantka w/w wydziału, kierunku: dyrygentura, specjalności: realizacja projektów artystycznych a capella.

Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Finalistka Międzynarodowego Turnieju Dyrygentury Chóralnej W stronę polifonii we Wrocławiu. Wyróżniona nagrodą dla najlepszego dyrygenta w wielu konkursach, m.in. na III Międzynarodowym konkursie i festiwalu chóralnym Per Musicam Ad Astra w Toruniu, na VIII Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie oraz na XXI Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie. Wiceprezes Stowarzyszenia Music Everywhere! i Dyrektor Artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej Music Everywhere! w Gdańsku.

* Od 2009 do 2012 roku brała udział w wielu projektach muzycznych, współpracując z Cappellą Gedanensis.
* W latach 2009-2011 roku prowadziła Scholę Dziecięco-Młodzieżową Tęcza przy Parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku.
* W roku 2010 założyła swój pierwszy chór: „Music Everywhere!” (dawniej Chór Sceny Muzycznej Gdańsk), działający pod auspicjami Gdańskiego Archipelagu Kultury. Ten skupiający amatorów zespół, znany już na arenie ogólnopolskiej, zdobywa wiele prestiżowych nagród podczas festiwali chóralnych.
* W latach 2011-2013 współprowadziła Chór Kameralny Kolektyw Wokalny.
* Od 2014 do 2016 roku była dyrygentką Chóru Kameralnego Gdańskiej Akademii Seniora oraz nauczycielem i instruktorem zespołu wokalnego w Centrum Kształcenia im. św. Wojciecha w Gdańsku.
* Od 2014 roku jest nauczycielem muzyki oraz instruktorem zespołu wokalnego w Towarzystwie Edukacyjnym Vizja.
Beata Śnieg bierze udział w wielu warsztatach, seminariach i konferencjach dyrygenckich. Jest systematyczną uczestniczką Seminarium dla Dyrygentów podczas sesji Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego. Ponadto prowadzi różnego rodzaju projekty muzyczne, współpracując z chórami z całej Polski.

 

Zapisz

Zapisz

Poprawiono: 02 październik 2016